Özel Medisante Polikliniği

PRP Tedavisi

image

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi Nedir?

“Platelet Rich Plasma- platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” olarak adlandırılan tedavi yönteminin kısaltılmış ismi “PRP”dir. PRP tedavisi kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemi yapıldıktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma”nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.


PRP Tedavisi Neden Uygulanır?

Plateletler veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Normal şartlarda dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda meydana gelen reaksiyon, plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.

Hasarsız bir dokuda ise plateletler hem az sayıda bulunur hem de aktif değillerdir. Bu dokuya PRP tedavisi uygulandığında, o dokudaki platelet sayısı normalin 2-4 misline yükselir ve PRP tedavisi uygulamanın oluşturduğu hafif hasarın neticesinde başlayan uyarı ile aktifleşen plateletlerden salgılanan büyüme faktörleri çevre ile etkileşime geçtikleri andan itibaren o dokunun beslenmesine, yenilenmesine olanak sağlayacak bir dizi reaksiyon başlatırlar. PRP tedavisi esnasında kullanılan alanın rejenerasyonu için etkin ve güvenli bir seçenek sağlar.


PRP Tedavisi Ne İşe Yarar?

·         PRP tedavisi, canlandırıcı / yapılandırıcıdır,

·         PRP, yalnızca cilt altı dokusunda yeni kolajen hyaluronik asit gibi temel matriks elemanlarının oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.

·         PRP tedavisi, kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini deriyi doldurarak değil gençleştirerek sağlar.

·         İlk PRP tedavisi uygulamasından sonra ortaya çıkan parlak ve sağlıklı görünüm bir süre sonra hafif bir gerileme gösterebilir, bunun için ardışık birkaç uygulama yapmak ve gençleştirici etkinin devamını sağlamak gerekir.

·         Ortalama olarak 3 uygulamadan oluşan kürler her 6-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etki sağlanmış olacaktır.


PRP Tedavisi Kullanım Alanları

PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından yalnızca biridir.

·         Estetik tıpta PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde;

·         Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

·         Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

·         İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

·         Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek,

gibi amaçlarla ve yukarıda belirtilen alanlar dışında pek çok alanda PRP tedavisi uygulanmaktadır.

PRP'nin yaygın kullanıldığı ikinci alan ise ortopedi ve rekonstrüktif cerrahidir.