Özel Medisante Polikliniği

Cilt Bakımı, Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

image

Cilt Bakımı, Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı ciltte birtakım sorunlar gözlemlenebilir. Aslında birçok nedene bağlı olarak da ciltte sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çünkü vücutta dış etkiye en fazla açık organ, cilttir. Dış etmenlerin yanı sıra yaş alma veya fiziksel sorunlar sebebiyle de cilt yıpranır, lekelenir veya pürüzleşir. Özellikle yaşın cilt üzerinde olumsuz etkisi çok fazladır. Dengesiz beslenme, sigara, alkol tüketimi de cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünümü olumsuz etkiler. Sivilcelenmeden siyah noktaların oluşmasına kadar farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması içi periyodik olarak yapılacak profesyonel cilt bakımı kusursuz bir cilde ulaşmanızı sağlayacak çok önemli bir adım olur. Cilt bakımı, sadece yüzünüz için değil, vücuda yapılan tüm vücut bakımları da cildi koruyan önemli unsurlar arasındadır.

Cilt bakımı aslında cildi iyileştirmek ve olası sorunları elimine etmek için uygulanan birçok bakımın tümünü kapsar. Bu cilt bakımları içerisinde temizlenmeden nemlendirmeye veya maskeye kadar geniş uygulamalar bulunur. Cilt bakımı sırasında doğru şekilde ve doğru ürünler ile yapılan cilt bakımları, cildin güzelliğini korur. Cilt bakımı, cildin parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ciltte oluşan ölü tabakanın alınması ile cilt kendini yenilemeye cilt bakımı sayesinde başlar.

Cilt bakımının periyodik olarak yaptırılması görünümü bozan ciltte istenmeyen sorunların ortaya çıkmasını engellerken, olası durumların iyileşmesinde etkin rol oynar.

Sivilce veya siyah noktaların önlenmesi: Bu iki sorunun engellenmesi için cilt bakımı sırasında ilk yapılması gereken derinlemesine cilt temizliğidir. Ölü hücrelerin yanı sıra deride birikmiş kir, makyaj kalıntısından arındırılmış cilt parlak ve canlı şekilde görünüme cilt bakımı ile kavuşur.

Cilt lekelerinin önlenmesi: Ciltte pek çok nedene bağlı olarak lekelenmeler, cilt tonunda farklılıklar olabilir. Profesyonel cilt bakımı ile uygulanan yöntemler ve maskeler ile bu lekelerin oluşması ve azalarak yok olması sağlanır.

Gözeneklerin genişlemesini engellemesi: Ciltte ortaya çıkan sivilce ve siyah noktaların nedeni ciltteki gözeneklerin büyüyerek içerisine kirin dolmasıdır. Ayrıca geniş gözenekli cilt yapısı karma ve yağlı ciltlerinde en büyük sorunudur. Uygun cilt bakımı ile ciltteki fazla yağın alınması ve olası sorunların engellenmesi sağlanır.

Cansız ve donuk görünümün önlenmesi: Stres, yorgunluk ve dış etmenler cildin dokusunu bozabilir ve cilt cansız, donuk gözükür. Uygulamalar ve maskeler ile ışıltılı, parlak ve canlı bir cilde kavuşulur. Gözaltındaki koyu halkaların yanı sıra ince çizgilerde kaybolur.

Cilt bakımı ortalama 1,5 saat civarında sürer. Cilt bakımı, cilt tipinin analizi ile başlar. Cilt bakımı devamında, cildin temizlenmesi vardır ve sonra peeling uygulaması yapılır. Cilt tipine göre peeling ürünlerinde değişiklik olur. 10 veya 15 dakika kadar yüze sıcak buhar verilir. İhtiyaç varsa da sıkma işlemi yapılır. Sonrasında yeniden buharda bekletilir ve cilt dezenfekte edilir. Tonik sonrasında da cilde uygun maske ile nemlendirme yapılır. Klasik cilt bakımında cilt esnekliğini geri kazanır. Daha parlak ve canlı gözükür. Ayda bir defa yapılacak bakım ile cildinizin nasıl iyileştiğini ve esnekliğini kazandığını kolaylıkla görebilirsiniz.