Özel Medisante Polikliniği

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

image

Lazer Epilasyon Sonrası Bakım

LAZER EPİLASYON SONRASI BAKIM

Lazer Epilasyon sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Lazer epilasyon sonrası bakım, karmaşık rutinler gerektirmemektedir. Bunun nedeni lazer epilasyon sonrası iyileşme süresi kısa olan nispeten basit bir işlem olmasıdır. Bununla birlikte, lazer epilasyon işleminden sonra cildinize bakım yapmak için zaman ayırmanız önemlidir. Cildinize özen göstermek, sağlıklı ve nemli kalması anlamına gelir.

Lazer epilasyon seansı sonrasında cildinizin hafif kırmızı ve tahriş olması tamamen normaldir. Hafif güneş yanığı gibi bile hissedilebilir. Birçok kişi için bu birkaç saat içinde kaybolur. Ancak bazen tamamen geçmesi birkaç gün sürebilir. Lazer epilasyon sonrası cildinizde kabarma fark ederseniz, bunu tedavi gördüğünüz klinikle görüşmelisiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası ilk 24- 48 Saatteki Bakım

·         Spor salonu ve fitness dersleri gibi yoğun egzersiz programlarından kaçını.

·         Lazer epilasyon sonrası sıcak banyo, sauna, buhar odaları ve sıcak duşlar gibi işlemlerden kaçının.

·         Klorlu suda yüzmek tavsiye edilmemektedir.

·         Tüy ağartıcı veya steroid içeren kremler kullanmamalısınız.

·         Lazer epilasyon sonrası sabun, krem, kolonya ve parfüm gibi kokulu veya parfümlü ürünlerden kaçınmalısınız.

·         Lazer epilasyon sonra tahrişi önlemek için cildinize çok dokunmayın.

·         Lazer epilasyon sonrası peeling yapmayın.

·         Lazer epilasyon sonrası yüksek faktörlü bir güneş koruma kremi kullanın.

Lazer Epilasyon Sonrası İlk 14 Gün Bakım

·         Lazer epilasyon sonrası güneşe çıkmayın.

·         Lazer epilasyon sonrası bronzlaşma ve solaryumdan kaçının.

·         Kıl döngünüzü bozacağı ve sonuçları etkileyeceği için lazer epilasyon sonrası ağda, kıl koparma, cımbız gibi işlemlerden kaçının.

·         Lazer epilasyon sonrası cildinizi sert hava koşullarına maruz bırakmaktan kaçının.

Lazer Epilasyon Sonrası Bir Sonraki Lazer Seansına Kadar Bakım

·         Lazer epilasyon sonrası yüksek faktörlü güneş koruması SPF30+ kullanın.

·         Lazer epilasyon sonrası güneşe maruz kalmayı sınırlayın ve güneşlenmeyin.

·         Bir sonraki lazer epilasyon seansına hazırlanmak için cildinizi nemli tutun.

Lazer Epilasyon Öncesi Ne Yapmak Gerekir?

Lazer epilasyon yapılacak bölge en az 12 saat önce tıraş edilmelidir. Lazer epilasyon seansınıza gelirken bol giysiler giyin. Lazer epilasyon seansından önceki gece ve aynı gün alkol veya sigara içmekten kaçının. Lazer epilasyon önceki gün ve tedavi günü en az 1 litre su için- bu vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur.

Lazer Epilasyon Sonrası Cildinizi Nasıl Yatıştırırsınız?

Lazer epilasyon sonrası kızarıklığı rahatsız edici ve ağrılı buluyorsanız, kızarıklığı hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. İlk önce biraz soğuk kompres almalı ve şişliklerin inmesine yardımcı olmak için bunları cildin kırmızı olan bölgesine uygulamalısın. Soğuk kompres veya soğuk banyo şansınız yoksa buz kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, yakında kızarıklığınızın azalmasını sağlamalıdır. Enfeksiyonlardan korunmak için cilt bölgesinin temiz tutulması da önemli bir noktadır.

Lazer epilasyon bölgesini nemlendirmelisiniz. Nemlendirici kremler, lazerle tedavi edilen bölgelerde cildin toparlanmasına yardımcı olur. Gittiğiniz klinik muhtemelen kullanmanız için bazı kremler önerecektir. Bir sonraki lazer epilasyon seansınıza giderken bir nemlendirici kullanmayı düşünün. Bu aynı zamanda cildinizi genel olarak sağlıklı ve esnek tutar ve lazer epilasyon işleminiz sırasında size en iyi sonuçları verir.

Genel olarak, birçok insan tedaviden hemen sonra işe geri dönmeye hazır ve zinde hisseder. Diğerleri biraz dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu hissedebilir, ancak bu bir günden fazla olmamalıdır. Tedavinin uzunluğuna, lazer epilasyon yapılan cilt alanına ve cilt tipine bağlı olarak, tüm bakım sonrası yönergeleri değişebilir ve kliniğinizle konuşmalısınız.