Özel Medisante Polikliniği

Altın İğne Tedavisi

image

Altın İğne Tedavisi

Dış etkenlere açık olması nedeniyle diğer organlara oranla çok daha hızlı yaşlanan cildin özellikle de yirmili yaşlardan itibaren daha fazla bakım ve desteğe ihtiyacı vardır. Kırışıklık ve lekelerin oluşumu, orta yaş ile en yaygın olarak görülen cilt sorunları arasında yer alır. Daha sağlıklı, daha canlı ve genç bir cilt görünümünün elde edilebilmesi için son yıllarda gelişen medikal teknoloji ile yenilikçi uygulamalar yapılmaktadır. Lazer ışınları ve radyo dalgaları ile yapılan uygulamalar bunların büyük bir kısmını oluşturur. Fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları, FRF uygulaması veya daha basit bir isimlendirme ile altın iğne tedavisi, son yıllarda cilt üzerinde güvenle uygulanan yenilikçi tekniklerden bir tanesidir. Altın iğne uygulaması ile cilt yüzeyine etki edilmeden direkt olarak cilt altı hedeflenir ve cildin daha canlı, parlak, gergin bir görünüme kavuşturulması sağlanır. Basit bir yöntem olmasının yanı sıra herhangi bir kesi veya yara olmadan ameliyatsız bir biçimde yüz gençleştirme imkânı tanır.  Altın iğne uygulaması ile ağrısız, acısız bir şekilde çok daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür.

Altın iğne nedir?

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Altın iğne tedavisi ile yaşlanma ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, lekelenmeler ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ve genç göstermeye yardımcı olur. Seanslar şeklinde yapılan altın iğne uygulamasında seans sayısına işlemi uygulayan hekim tarafından cildin durumuna ve çalışılacak bölgeye bakılarak karar verilir. Hedeflenmiş olan cilt görünümüne kaç seansta ulaşılabileceği, ciltteki deformasyonların miktarına ve seviyesine bağlıdır. Altın iğne uygulaması hem yüzde hem de vücudun farklı bölgelerinde güvenle uygulanabilir. Cerrahi girişimler gerektirmeyen bir tedavi seçeneği olan altın iğne tedavisinde hastalar kısa bir vakit ayırarak bu işlemi yaptırabilir. Yara izleri, istenmeyen şişlik ve kızarıklıklar, iyileşme süreleri altın iğne uygulaması ile ortadan kalkar. İşlem için kullanılan cihaz cildin yüzeyini etkilemezken alt katmanlara yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt tabakalarına kontrollü olarak hasar verilirken vücuttaki iyileşme süreçleri ile doğal kolajeni uyarır. Bu sayede lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri iyileştirilir, cildin kendini yenilemesi desteklenir. İşlemde altın iğne kullanılmasının nedeni ise enerjinin dağılmasını önleyerek cilt yüzeyinin zarar görmesini engellemek, aynı zamanda enerji kaybını azaltmaktır.

Altın iğne uygulaması hangi durumlarda yapılır?

Altın iğne, birçok cilt kusurunu tedavi edebilme özelliğine sahiptir. Altın iğne tedavisi bir cilt yenileme yöntemidir. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir.

Altın İğne Tedavisi Kullanım Alanları

·      Yanık ve yara izlerinin tedavileri,

·      Kilo alıp vermeye veya hamileliğe bağlı olarak oluşan çatlakların giderilmesi,

·      Yaşlanma belirtilerinin giderilmesi,

·      İnce kırışıklıkların yok edilmesi,

·      Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinin görünümünün düzeltilmesi,

·      Akne ve izlerinin tedavisi,

·      Göz çevresi morluklarının giderilmesi,

·      Gözeneklerin sıkılaştırılması,

·      Vücutta form kaybı ve sarkıklıkların söz konusu olduğu bölgelerin düzeltilmesi,

·      Cilt lekelerinin giderilmesi gibi alanlarda altın iğne uygulamasından yararlanılabilir.

Altın iğne uygulaması nasıl yapılır?

Altın iğne uygulaması, diğer birçok cilt düzeltme ve gençleştirme tekniğine oranla çok daha kolay ve ağrısız bir yöntemdir. Çok uzun saatler boyunca işleme girmeyi veya cerrahi girişimleri gerektirmiyor olması, altın iğne tedavi tekniğin son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Seanslar şeklinde uygulanan altın iğne tedavisi için bir seansın süresi, üzerinde çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle 30-45 dakika aralığındadır. İşlem sonrasında hastaların hastanede kalması gerekmez ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra hemen taburcu edilir. Altın iğne tedavisinin kaç seans süreceği ve her bir seansın ne kadar vakit alacağı, hangi aralıkla tekrarlanacağı gibi konulara uygulama yapılacak olan bölge detaylı bir şekilde muayene edildikten sonra işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından karar verilir. Altın iğne tedavisi için işlem planlandıktan sonra randevu günü geldiğinde hasta öncelikle işleme hazırlanır. FRF uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı bölge temizlenir. Sonrasında acı hissinin en aza indirilebilmesini sağlayan lokal anestezik kremler uygulanır. Kısa bir süre kremin etki etmesi beklendikten sonra işleme geçilir.

Fraksiyonel radyo frekans cihazı ve altın iğne uçları yardımıyla cilt altına yüksek frekanslı radyo dalgaları verilerek kontrollü tahribat sağlanır. Ortalama 35-40 dakika boyunca işleme devam edilir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklıkların oluşması normaldir, bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına hemen dönebilir, sonraki gün ise işe gidebilir. İşlem sonrasında cilt güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılır. Altın iğne uygulamasıyla ilk seansın tamamlanması ile etkiler görülmeye başlar. İşlemin bitmesinin ardından deri altındaki onarım süreci bir süre boyunca devam eder. Altın iğne tedavisinden sonra her geçen gün sonuçlar daha da belirginleşir. Hekim tarafından önerilen aralıklarla tam olarak istenilen sonuca ulaşılana kadar altın iğne tedavisi seansları tekrarlanmalıdır.

Altın iğne hangi bölgeler için uygundur?

Altın iğne uygulaması hem yüz hem de vücutta kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Cildin gençleştirilmesi, canlandırılması ve kusurların giderilmesi işlemi vücutta istenilen herhangi bir bölge için uygulanabilir. Altın iğne tedavisinin bacaklarda geniş alanlara yayılmış olan çatlakların tedavisi gibi büyük çalışma alanlarını içeren uygulamalarda ve birkaç bölgeye birden işlem uygulanması halinde seans süresi normale oranla biraz daha uzun olur. Altın iğne uygulamasından istenilen sonucun alınabilmesi ve tedavi başarısının arttırılabilmesi için seansların aksatılmaması çok önemlidir.

Altın iğne tedavisinin diğer cilt yenileme ve gençleştirme tekniklerine oranla sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

·      Ciltte pullanma, kabuklanma veya soyulma oluşmaz.

·      Şişlik, morluk ve uzun süreli kızarıklıklar söz konusu olmadığından uygulamanın yapıldığı dışarıdan fark edilemez.

·      Geçici değil kalıcı etkiler elde edilir.

·      İlk seanstan itibaren kolaylıkla fark edilebilir olumlu etkiler gözlenir.

·      Hastanede kalmayı gerektirmez, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.

·      Cilt yenileme ve kusurları giderme üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tekniktir.

·      Her türlü cilt tipinde ve ten renginde kullanılabilme imkânı sunar.

Altın iğne tedavisi cerrahi girişimler içermez ve kısa süreli bir işlem olduğundan hasta konforunu ön planda tutar.

Altın İğne Uygulaması Ücretleri

Altın iğne tedavisi konusunda sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de altın iğne fiyatları ve tedavi maliyetleridir. Her hastada çalışılması gereken bölgenin alanı ve deformasyonun yoğunluğu farklı olacağından fiyat değişkendir. Hekimin yapacağı muayenenin ardından altın iğne tedavisi fiyatı, altın iğne tedavisi seans sayısı, seans aralıkları gibi konularda detaylı bilgileri alabilirsiniz. Cilt lekeleri, çatlaklar, sivilce izleri, kırışıklık ve benzeri sorunlardan şikayetçiyseniz altın iğne uygulaması yaptırabilirsiniz. Kısa vakitler ayırarak seanslar şeklinde yaptıracağınız bu işlemin ardından daha genç, güzel ve canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.