Özel Medisante Polikliniği

Lazer Epilasyon, Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

image

Lazer Epilasyon, Lazer Epilasyon Kesin Çözüm mü?

Acılı ve zahmetli işlemlere alternatif olarak yaygın olarak tercih edilmeye başlanılan Lazer Epilasyon teknolojisi ile istenmeyen tüy probleminin önüne geçmek mümkündür. Lazer epilasyon ile etkili ve kalıcı sonuçlar ortaya çıkaran pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olmak kaçınılmazdır.

Kadınların en çok tercih ettiği uygulamalardan birisi lazer epilasyondur. Lazer epilasyon yalnızca kadınlar tarafından değil aynı zamanda erkekler tarafından da tercih edilmektedir.

Farklı cilt tiplerine ve farklı kıl karakterlerine göre sınıflandırılan lazer epilasyon ile güvenli ve konforlu tedavi olanağı kişiye sunulur. Lazer epilasyon sisteminde, cilt ve cilt altı dokularında bulunan ter bezlerinde herhangi bir zarar oluşturmadan direkt olarak kıl kökleri üzerinde etkinlik gösterir. Lazer epilasyon kıl köklerinde tahribata yol açmakta ve tüylenme probleminin önüne geçmektedir.

Lazer epilasyon teknolojisi içerisindeki son sistem lazer epilasyon cihazları ile kıl köklerini hedef alarak cilt rengine ve kıl karakterlerine uygun lazer epilasyon tedavisi seanslarının oluşturulması için muayenemizden ücretsiz yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

Lazer epilasyon teknolojisi, ışıktan farklı bir karakterde lazer ışının tek bir dalga boyu ile düz bir demet şeklinde cilt altına yayılması esasına göre çalışmaktadır. Işın ve deri arasındaki uygun etkileşimi sağlayan ve ciltteki istenmeyen tüyleri yok etme amacı ile çalışan lazer epilasyon etki mekanizması ultraviyole ışıklar ile kontrollü atışlar yapılmasına olanak sunmakta ve kıl köklerinde ısı artışına yol açarak kökler üzerinde tahribat oluşturmaktadır. Bu tahribat sonucunda da kıllar yok olmakta veya uzama özelliklerini yitirmektedirler.

Lazer epilasyon tedavisi birbirini izleyen seanslar şeklinde uygulanmaktadır. Her bir seansta tüylerin kısaltılarak temizlenmesi istenilmektedir. Ancak kesinlikle kılların köklerinden koparılmaması yalnızca tıraş yöntemi ile temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Lazer epilasyon işlemi esnasında lazer cihazının başlığı ile tedavi bölgesine tarama atışları yapılmaktadır. Lazer epilasyon aleti tarafından yapılan bu atışlar ve işlem tekniği kullanılan lazer teknolojisinin sistem başlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Lazer epilasyon sırasında, uygulama bölgesinin genişliğine ve kıl karakterlerine göre ortalama birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen bu işlemin tamamlanmasının ardından bir sonraki seansa kadar tüylerin kendiliğinden dökülmesi beklenmektedir.

Lazer epilasyon seansının tamamlanmasının ardından sosyal ve profesyonel hayata hemen dönmek mümkündür. Ancak ilk 24 saat içerisinde tedavi bölgesine sıcak su temasından kaçınılması, bölgenin kaşınarak tahriş edilmemesi ve kimyasal ürünlerin bölgeye uygulanmaması önerilmektedir. Bu işlemler lazer epilasyonun etkinliğini azaltabileceği gibi bir sonraki seans tarihinin değişmesine yol açabilmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında kıl köklerinin etrafında görülen kızarıklıklar ve şişlikler işlemin etkinliği sonrasında beklenilen durumlardır. Kendiliğinden geçebildiği gibi bu etkilerin hafifletilebilmesi için soğuk uygulaması yapılabilir. Ancak nemlendirici veya solüsyon gibi kremlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Tüm bunların dışında lazer epilasyon tedavisinin bir sonraki seansı için kılların kendiliğinden dökülmesi ve yeni kıl çıkışının gerçekleşmesi beklenmektedir. Yeni kıl çıkışının gözlemlenmesi ile bir sonraki lazer epilasyon için seans tarihi oluşturulmaktadır. Bu süre ise genellikle 6 – 8 hafta arasındadır.

Lazer epilasyon tedavisinin etkinliği ve kalıcılığı cilt tipine, kıl folikülünün karakterine, uygulama alanına ve diğer genetik özelliklere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle lazer epilasyon tedavisi ile hasta tatmininin sağlanması amacını taşımaktadır. Ayrıca ön kontrol esnasında yapılan test atışları ile kıl ve ten rengine uygun belirlenen lazer epilasyon teknolojisi ile doğru tedavi planlaması sonrasında kıl köklerindeki tüy üretiminin kalıcı ve etkili bir şekilde durdurulması mümkündür. Net bir ifade ile cilt özelliklerinin ve kıl yapısının lazer epilasyon başarısında önemli bir rolü bulunduğunu söylemek mümkündür.